Hodnotí budovy z hľadiska energetickej hospodárnosti a tvorby emisií oxidu uhličitého, výsledkom je ich zatriedenie do energetických škál.
Energetický certifikát budovy nám poskytuje informácie o energetickej náročnosti prevádzky. V prípade plytvajúcich budov je možné navrhnúť opatrenia na zlepšenie jej hospodárnosti.
Návrhy optimalizácie spotrieb energií sa zaoberajú iba technicky možnými a ekonomicky výhodnými riešeniami. Nezanedbateľnou súčasťou návrhov opatrení je tiež záujem o zlepšenie tepelnej pohody v rámci celého roku užívania.
Energetická certifikácia je povinná podľa zákona 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov pri:
• dokončení novej budovy
• významnej obnove existujúcej budovy
• predaji budovy po 1.1.2008
• prenájme budovy po 1.1.2008
Povinnosti na zaobstaranie energetického certifikátu budovy sa vzťahujú na vlastníka budovy, alebo správcu budovy vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja, obce, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome.
Vlastník budovy je povinný uchovávať energetický certifikát počas jeho platnosti:
• pri predaji budovy je povinný odovzdať platný energetický certifikát novému vlastníkovi,
• pri prenájme budovy je povinný odovzdať osvedčenú kópiu energetického certifikátu nájomcovi.
Energetický certifikát bude vyhotovený podľa zákona č. 300/2012, ktorým sa mení zákon č. 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a priradenými vyhláškami MDVRR SR č. 364/2012, doplnenú o vyhlášku MDVRR SR č. 324/2016 ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005.
Vstupnými údajmi na výpočet energetického certifikátu sú údaje o budove, stavebných konštrukciách, technickom zariadení budovy a údajoch, ktoré charakterizujú hodnotenú budovu. Spomínané údaje nájdeme v projektovej dokumentácii, technickej dokumentácii, v technických normách pri odbornej obhliadke budovy.
Pre rodinný dom a bytový dom
Pre ostatné kategórie budov
Ak niektorý z projektov chýba, informácie sa doplnia pri obhliadke objektu.